Konkurs OPOWIEDZ... 2024
2024-12-13
Drodzy Grantobiorcy Programu Działaj Lokalnie, mamy dla Was ważne ogłoszenie: napisałeś/łaś/liście wniosek do konkursu Działaj Lokalnie, otrzymaliście grant i teraz chcecie opowiedzieć o swoich działaniach? To dla Was jest Konkurs „Opowiedz”!
To wyjątkowa szansa, by podzielić się swoimi inspirującymi historiami i pokazać efekty projektów.
Co to jest konkurs „Opowiedz”?
To przestrzeń dla kreatywnych filmowych opowieści o projektach, które zmieniają nasze lokalne społeczności.
Kiedy i jak złożyć zgłoszenie?
Czekamy na Wasz krótki film (do 2 minut) opowiadający o zrealizowanej inicjatywie.
Materiały video należy złożyć przez generator wniosków Działaj Lokalnie
Termin zgłaszania prac do 6.01.2024.
Co powinny zawierać prace konkursowe?
- Atrakcyjną prezentację działań i ich rezultatów.
- Historie ludzi, liderów lokalnych oraz przemiany w społeczności.
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii i kreatywnych rozwiązań.
Kryteria oceny:
- Wartość merytoryczna: poruszenie istotnych tematów lokalnych lub globalnych.
- Aspekt artystyczny: jakość obrazu i dźwięku, innowacyjność formy.
Konkurs „Opowiedz…” prowadzony w ramach programu „Działaj Lokalnie”, skierowany jest do wszystkich grantobiorców Ośrodków Działaj Lokalnie. Ma na celu zachęcenie do poszukiwania atrakcyjnych sposobów opisywania własnych działań i promowania inicjatyw wspieranych w ramach programu „Działaj Lokalnie”, a przez to ich wpływu na aktywizację lokalnej społeczności oraz na budowanie dobra wspólnego.
W Konkursie zostaną wyłonione i nagrodzone prace, które są filmową, artystyczną formą prezentacji projektów o wysokiej wartości merytorycznej. Nadrzędnym celem Programu jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz budowanie dobra wspólnego, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w nadesłanych pracach.
Prace powstałe w ramach Konkursu powinny spełniać następujące warunki:
• pełnić funkcje komunikacyjno-promocyjne,
• wykorzystywać nowoczesne technologie i oraz bazować na kreatywnych pomysłach i rozwiązaniach,
• skupiać się zarówno na treści jak i na formie prac,
• dokumentować proces budowania dobra wspólnego, który dokonał się dzięki realizacji projektu,
• koncentrować się na osobistych historiach ludzi, liderów lokalnych, na pokazaniu konkretnych przeobrażeń w danej miejscowości, a także na wypromowaniu inicjatyw, które są ciekawą propozycją dla całego regionu,
• prezentować ciekawe inicjatywy i ich rezultaty oraz pozytywne zmiany, które zaszły w społecznościach w wyniku ich aktywności.
Prezentowane prace mogą opowiadać o przestrzeniach, które łączą ludzi, specyfice lokalnej społeczności, wyjątkowości danego miejsca czy miejscowości w kontekście zrealizowanego projektu, mogą̨ również odnosić się̨ do poczucia tożsamości lokalnej i historii „małych ojczyzn”. Mogą być to również filmy o procesie tworzenia projektu i jego historii, mogą opowiadać o działaniach, związanych z budową czy rewitalizacją (np.: świetlica, park, boisko, miejsce spotkań, kwietna łąka, wiejska pasieka) o wydarzeniach kulturalnych i integracyjnych (np.: warsztaty, happening, konkurs, przegląd, festyn/święto lokalne itp.), które przyciągnęły zarówno mieszkańców jak i turystów. Inną możliwą formą są filmy opowiadane z perspektywy bohatera (lidera, członka zespołu, beneficjenta), ale również pokazujące bohatera, który stał się motywem przewodnim projektu (lokalny poeta, artysta, aktywista, lokalny produkt, zwyczaj, lub takie, które opowiedzą̨ o konkretnych osobach zaangażowanych w realizację projektu lub jego inspiratorów.
Kryteria, którymi będzie kierowała się komisja selekcyjna:
1. Kryterium merytoryczne:
Nadesłane prace powinna charakteryzować wysoka wartość merytoryczna projektu, co oznacza poruszenie ważnego lokalnie lub globalnie tematu.
• Istotnym kryterium jest motyw przewodni (interesująca tematyka, grupa docelowa, zaangażowanie społeczności).
• Warto również zwrócić uwagę na aspekt pokazania wpływu, oddziaływania projektu w skali lokalnej, czy też ponadlokalnej i zmian, jakie zaszły we wsiach i miasteczkach, w których realizowany był projekt. W jakim stopniu prace prezentują efekty oraz ilustrują budowanie dobra wspólnego.
• Dodatkowo punktowane będą prace, które nawiązują do ścieżek tematycznych realizowanych w lokalnych konkursach grantowych w 2023 roku tj.: „Działaj lokalnie i solidarnie z Ukrainą”, „Działaj ekologiczne” i „Młodzież działa lokalnie”.
2. Kryterium artystyczne:
• Zastosowanie rozwiązań technicznych i plastycznych (tj.: jakość obrazu i dźwięku, sposób montażu).
• Czy treść pracy została przedstawiona w sposób przemyślany i uporządkowany z zastosowaniem ciekawych rozwiązań.
• W jaki sposób praca korzysta z ciekawych i nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, czy zastosowane środki są odpowiednie do przekazywanej treści.